Dlaczego warto konserwować podwozie w samochodzie?

Dlaczego warto konserwować podwozie w samochodzie

Czas jesieni i zimy, jest niezwykle trudnym okresem nie tylko dla nas jako kierowców, ale także dla naszych aut. Jeśli więc zdarzyło ci się czasami spojrzeć na spód swojego auta i zauważyłeś lub zauważyłaś tam elementy, które powoli ulegają korozji, możesz winić na to sól rozsypywaną na drogach zimą, ale także i samego siebie. Dlaczego? Bo po podwozie nie zostało solidnie zakonserwowane. Dowiedz się, dlaczego warto przeprowadzić taką konserwację.

Dlaczego powstaje korozja?

Okazuje się, że rdza to nic innego jak tlenek żelaza, który powstanie wszędzie tam, gdzie metalowe elementy podwozia narażone są na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Już same drobne, niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia są jak otwarte drzwi dla cząsteczek wody, które wnikając tam, z czasem utworzą brązowe, ogromne połacie nalotu. Z biegiem czasu są one destrukcyjne dla całej karoserii samochodu. Niestety, większość fabryk w pakiecie z nowym samochodem, nie oferuje równocześnie zakonserwowanego podłoża. Jeśli o tym nie wiemy, będziemy dalej użytkować pojazd, aż z czasem uratowanie podwozia przed korozją może okazać się zadaniem niemożliwym. Okazuje się, że sama konserwacja nie zawsze musi wymagać pozostawienia samochodu na długi czas w warsztacie. Po pierwsze specjaliści są wstanie uporać się z tym niezwykle szybko, a po drugie, jeśli mamy choć odrobinę cierpliwości i narzędzi, za taką konserwację możemy się nawet zabrać samodzielnie.

Dlaczego warto konserwować podwozie auta?

Zacznijmy od tego, że sam proces konserwacji podwozia auta, może na pierwszy rzut oka wydawać się niezwykle skomplikowany. Należy bowiem rozpocząć od dokładnego umycia pojazdu i wszystkich elementów podwozia, a następnie pozostawić je do wyschnięcia. Bez odpowiednich urządzeń, proces schnięcia może wymagać nawet jednego, całego dnia. Następnie należy dokładnie przyjrzeć się podwoziu i zlokalizować na nim wszystkie. dotychczasowe ogniska korozji. Po tym dopiero, można zająć się usuwaniem ich, czyli innymi słowy szczotkowaniem podwozia, by przystąpić do procesu właściwego konserwowania. Okazuje się, że po nałożeniu wszystkich niezbędnych specyfików, znów należy pozostawić auto do wyschnięcia. Wydaje się, że jest to proces żmudny, a wielu z was pewnie pomyśli, że ich samochód tego nie potrzebuje. Zajrzyjcie jedynie podczas kompleksowej wymiany kół, pod spód waszego samochodu. Na pewno znajdziecie tam ogniska rdzy, które z czasem zwiększą swoją objętość. Dlaczego więc warto konserwować podwozie w samochodzie? Po pierwsze musimy wiedzieć, że to elementy podwozia są najbardziej narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych takich jak np. wilgoć. Tak więc elementy układu hamulcowego, zawieszenia, a także szkielet auta, wymagają wsparcia w codziennej eksploatacji. Warto także pamiętać, że są one narażone na drobne uszkodzenia mechaniczne, jak np. uderzenia kamieni czy osadzające się drobiny piasku, które powodują powstanie szczelin, przez które dostanie się woda z solą, a tym samym rozpocznie się proces korozyjny. Okazuje się, że bez odpowiedniego zakonserwowania, podwozie samochodu może wyglądać naprawdę dramatycznie. Pojawi się głęboko zakorzeniony nalot, na praktycznie każdym z elementów zawieszenia, co oznacza, że często nie ma już co ratować. Podwozie warto zakonserwować przede wszystkim dlatego, że dzięki temu zwiększymy trwałość auta, a także nasz własny komfort podróży, gdyż powłoka wykorzystywana podczas konserwacji, ma działanie dźwiękochłonne. Warto więc poświęcić czas na konserwację, a podwozie naszego auta na pewno nam za to podziękuje.