Renowacja lamp – czy gra warta świeczki?

Renowacja lamp - czy gra warta świeczki?

Czasami lampy samochodowe wymagają naprawy. Wiele osób decyduje się na oddanie ich do renowacji. Warto jednak wspomnieć o tym, jakie koszty wiążą się z taką usługą i czy jest to dość opłacalne? Może lepszym rozwiązaniem jest zakup nowych reflektorów do auta?

Renowacja lamp

Niesprawne reflektory w samochodzie to nie tylko problem związany z gorszą widocznością. Takie lampy wpływają także na pogorszenie ogólnego wyglądu auta. Pierwsze co przychodzi na myśl właścicielom auta, kiedy lampy wyglądają nieestetycznie lub uległy uszkodzeniu, jest oddanie ich do renowacji. Jednak czy jest to tak naprawdę opłacalne? Większość producentów samochodów projektuje lampy samochodowe, wykorzystując odpowiednie triki. Praktycznie każde lampy i reflektory produkowane są w taki sposób, że ich rozbiórka jest praktycznie niemożliwa. Słowo praktycznie, zostało tutaj użyte nie przez przypadek. Wielu mechaników potrafi skutecznie odnowić i naprawić lampy. Okazuje się, że takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie całkiem sporej sumy pieniędzy. Jaki jest koszt zakupu nowych lamp? Ceny są w tym przypadku uzależnione od modelu i wieku samochodu. Jednak czasami mogą wahać się one między 1,5 a 3 tysiącami złotych. To dość spory wydatek, biorąc pod uwagę, że jest to tylko lampa. W takim przypadku, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się renowacja lamp. Koszty renowacji lamp są uzależnione od indywidualnych cenników warsztatów samochodowych, jednak w większości nie przekraczają one 350 złotych. W porównaniu do ceny zakupu nowych lamp- zdecydowanie nie ma tutaj nad czym się zastanawiać. Jak wygląda proces renowacji lamp?

Odnowienie lamp samochodowych

Skoro już wiadomo, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest oddanie lamp samochodowych do renowacji, to warto wspomnieć o tym, jak wygląda proces renowacji lamp. Mowa tutaj tylko o poprawie wyglądu wizualnego lamp. W przypadku poważnych awarii, konieczne może być oddanie reflektorów do naprawy. Jednak lampy samochodowe można zarówno odnowić w domowym garażu, jak i warsztacie. Na początek, lampy muszą zostać dobrze wyczyszczone i przede wszystkim osuszone. Bez tego niemożliwe jest przystąpienie do renowacji lamp. Kolejnym elementem jest dokładne zabezpieczenie lakierowanych elementów. Najlepsza w tym może okazać się tak zwana papierowa taśma. Kolejnym ważnym elementem odnowy lamp jest szlifowanie. Wydawać by się mogło to dość strasznym procesem, który tylko zniszczy i pogorszy stan lamp. Jednak w rzeczywistości wygląda to inaczej. Reflektory należy szlifować wolno i dokładnie. To pozwoli uniknąć jakichkolwiek pęknięć czy uszkodzeń. Po mechanicznym szlifowaniu nadchodzi kolej na użycie papieru ściernego. Oczywiście po takim zabiegu powierzchni lampy stanie się bardzo matowa, jednak nie należy w tym przypadku obawiać się takiego stanu rzeczy, gdyż jest to normalny objaw. Po kilku minutach szlifowania, zaleca się zmienić papier na gradację 1500 i 2000. Już po 5 minutach takiego szlifowania, lampa zacznie przypominać przejrzysty reflektor. Kolejną czynnością jest oczywiście polerowanie. W tym przypadku sprawdzi się urządzenie, jakim jest polerka i odpowiednia pasta, która skutecznie poprawi wygląd lampy. Na sam koniec należy pamiętać o dokładnym umyciu lampy i nałożeniu odpowiedniego środka, który zakonserwuje odnowioną lampę.

Lampy i reflektory samochodowe można odnowić w domowym garażu, jednak jeśli chodzi o naprawę uszkodzonych elementów, to konieczne może okazać się odstawienie auta do mechanika, który postara się naprawić usterkę.