W jaki sposób dbać o lakier w samochodzie?

W jaki sposób dbać o lakier w samochodzie

Aby auto mogło cieszyć się nienagannym wyglądem, trzeba w odpowiedni sposób dbać o karoserię. Miłośnicy motoryzacji mogą zgodnie potwierdzić, że gdy lakier jest w złym stanie, cały wizerunek auto znacząco cierpi. Jak zatem dbać o lakier oraz czym jest dekontaminacja lakieru? Warto poznać kilka technik, które mówią jak zabezpieczyć karoserię.

Lakier samochodowy – jak dbać?

Na początku warto zaznaczyć, że dbałość o stan lakieru wcale nie jest taka trudna jak może się wydawać, jednak problem najczęściej pojawia się w okresie zimowym. Wtedy to karoseria narażona jest między innymi na działanie soli, którą posypane są drogi miejskie. Takie bryłki soli mogą naprawdę porysować warstwę lakieru, a z kolei piasek, którym sypane są ulice sprawia, że lakier matowieje. Jednak przy trudnych warunkach atmosferycznych nie można zrezygnować z zabezpieczenia ulicy tylko dlatego, że cierpi na tym karoseria aut. Kierowcy mogą jednak zadbać o to, aby auto po zimie nie wyglądało tragicznie. Przed nadejściem dużych mrozów auto powinno zostać dokładnie umyte, w przeciwnym razie pojawiający się mróz zamrozi bród i zanieczyszczenia, które znajdują się na powierzchni auta. Pojawia się tutaj także pytanie odnośnie tego, czy myć samochód zimą. Oczywiście, że tak. Jednak najlepiej wybierać takie dni, kiedy temperatura jest wyższa, a najlepiej plusowa. Kierowcy muszą także pamiętać o tym, że podczas odśnieżania powierzchni auta, powinni wykorzystywać delikatne urządzenia, najlepiej ściereczki, które nie rysują powierzchni lakieru. Nie powinno się bowiem używać żadnych szczotek czy plastikowych skrobaczek, które skutecznie potrafią zarysować lakier. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem na to, aby lakier samochodu był zawsze w idealnym stanie, jest trzymanie auta w garażu. Wtedy nie jest ono narażone na żadne czynniki zewnętrzne, które przyspieszają niekiedy pojawienie się pierwszych oznak korozji. Obecnie istnieje wiele metod, które mogą skutecznie zabezpieczyć powłokę lakieru. Jednak do tych podstawowych należy przede wszystkim regularne mycie auta w odpowiedni sposób. Po każdym takim myciu, dobrym sposobem jest nawoskowanie samochodu, które sprawi, że brud nie będzie przyczepiał się tak szybko do karoserii i całość będzie prezentowała się zdecydowanie lepiej.

Dekontaminacja lakieru

Dość trudne określenie, jakim jest dekontaminacja lakieru, wiąże się z odpowiednim jego zabezpieczeniem. Czym jest ten zabieg? Otóż najprościej mówiąc, jest to proces, który pomaga usunąć szkodliwe substancje z powierzchni auta. Zadać by sobie można pytanie, jakie to substancje znajdują się na lakierze. Warto wspomnieć tutaj o tym, że zwykłe mycie auta nie jest w stanie usunąć ich z powierzchni lakieru. Są to przede wszystkim osady metaliczne, jakie wydostają się z klocków hamulcowych. Czasami jest to smoła, którą obklejone są koła, gdy przejeżdża się przez miejsca robót drogowych. Takich zanieczyszczeń zwykłe mycie nie jest w stanie usunąć. Zabieg dekontaminacji lakieru wykorzystuje specjalistyczne środki, które rozpuszczają wszelkie kleje, smoły czy inne zanieczyszczenia i nie uszkadzają tym samym struktury lakieru. Oczywiście przed przystąpieniem do takiego zabiegu, auto powinno być przede wszystkim dobrze umyte. Usuwanie metalicznych osadów również przebiega z wykorzystaniem właściwych preparatów. Wielu lakierników twierdzi, że mają one bardzo charakterystyczny zapach, który przypomina smród zgniłych jaj. Preparaty te rozpuszczają takie osady. Gdzie znajduje się ich najwięcej? Jak można się domyśleć, na felgach. Oczywiście końcowym etapem takiego zabiegu jest dokładne wypolerowanie auta. Czasami zdarza się, że niektóre małe zabrudzenia widoczne są dopiero po wysuszeniu auta. W tym przypadku można zaaplikować małą ilość środka na ściereczkę z mikrofibry i przetrzeć miejsce, gdzie pozostało zanieczyszczenie.

Zabezpieczenie karoserii

Istnieje wiele sposób na zabezpieczenie karoserii, które można wykonać samemu w domu, niekoniecznie prowadząc auto od razu do lakiernika. Jednym z nich jest właśnie, wspomniane wcześniej woskowanie auta. Po każdym myciu, dobrze jest zaaplikować gorący wosk na powierzchnię lakieru. Obecnie w warsztatach wykorzystuje się także tak zwane powłoki. Jedną z nich jest powłoka ceramiczna. Jest to preparat, który można bez problemu położyć samemu na lakier lub odstawić auto do specjalistów. Środek ten zapewnia trwałą ochronę przed przerysowaniami czy odpryskiwaniem lakieru. Warto wspomnieć tutaj o tym, że taka powłoka może utrzymywać się na powierzchni lakieru nawet do 6 miesięcy. Dłużej utrzymuje się także powłoka kwarcowa, która przede wszystkim poprawia wygląd lakieru. Nawet stare auta stają się dzięki niej naprawdę piękne. Zabezpiecza ona lakier nawet do 12 miesięcy, jednak ma jeden minus. Jest dość droga, dlatego też nie każdy może sobie na nią pozwolić.

O lakier samochodowy trzeba dbać we właściwy sposób. Regularne mycie auta i wykorzystanie odpowiednich środków ochronnych jest w stanie zapewnić nienaganny wygląd karoserii auta na wiele lat.