Malowanie proszkowe felg – wszystko co musisz wiedzieć

Malowanie proszkowe felg - wszystko co musisz wiedzieć

Jeśli zastanawiasz się nad całkowitą odnową swoich felg samochodowych, auto lakiernia może być tym, czego poszukujesz. Malowanie proszkowe jest jednym z najkorzystniejszych wykończeń, jakie można zastosować w wypadku odnowy przestarzałych już felg. Istnieje kilka różnych powodów, dla których warto zastosować tę metodę w przeciwieństwie do tradycyjnych farb. Najpierw dowiedzmy się, czym dokładniej jest lakierowanie krok po kroku metodą proszkową.

Czym jest malowanie proszkowe felg samochodowych?

Malowanie proszkowe jest jednym z dekoracyjnych wykończeń felg aluminiowych. Lakiernia, która specjalizuje się w tym sposobie wykończenia, nakłada je natryskowo, podobnie jak tradycyjne farby. Jednakże malowanie proszkowe osadza się na powierzchni karoserii w stanie suchym, a nie płynnym jak w przypadku farby. Dopiero po podgrzaniu powierzchni karoserii, farba „wypływa” z malutkich drobinek proszku, tworząc żel ochronny na powierzchni felgi.

Podobnie jak w przypadku standardowego procesu lakierowania, naprawy karoserii lub napraw związanych z zarysowaniami samochodu, powłoki proszkowe na felgach muszą być lakierowane na wierzchu. Taki sposób chroni powierzchnię felgi przed uszkadzającymi felgę, promieniami UV, lekkimi zadrapaniami, zanieczyszczeniami i pomazaną powierzchnią np. po myciu samochodu. Polerowanie auta dzięki zastosowaniu malowania proszkowego nigdy nie było tak proste i przyjemne.

Wady i zalety malowania proszkowego felg

Malowanie proszkowe felg zapewnia twardsze i trwalsze wykończenie niż tradycyjne natryskiwanie lakierem. Jednakże często zdarzają się także opinie oskarżające malowanie proszkowe o zmiękczanie podstawy aluminium felgi. Negatywne opinie dotyczące tej metody związane są z czymś innym niż malowaniem proszkowym samym w sobie. Wszystko sprowadza się do jakości wykończenia, które auto lakiernia wykonuje. Jeśli polerowanie auta nie zostało odpowiednio zakończone, a więc felgi nie zostały wyczyszczone lub poddane obróbce cieplnej, na horyzoncie pojawia się wtedy ryzyko nierzetelnego wykonania malowania.

Podobnie, jeśli proszek nie spłynął prawidłowo do postaci żelu lub nie dodano do niego lakieru ochronnego na wierzchu. Lakierowanie krok po kroku nie jest prostym procesem, dlatego często niewykwalifikowani lakiernicy mogą zapomnieć o polerowaniu auta tuż po podgrzaniu proszku zamieniającego się w żel.

Możemy zauważyć, że wszystkie wady dotyczące lakierowania proszkowego sprowadzają się do błędów w wykonywaniu samej metody. Co więcej, istnieje także kilka argumentów mówiących o tym, że malowanie proszkowe jest lepsze dla środowiska. Pogląd ten ma swoje uzasadnienie, ponieważ farby proszkowe używane w malowaniu felg nie zawierają toksycznych rozpuszczalników jak te zawarte w ciekłych farbach i uwalniają mniej LZO (lotnych związków organicznych) do otoczenia.

Proszkowe lakierowanie krok po kroku

Oto przewodnik, który pokaże, w jaki sposób profesjonalny lakiernik nakłada powłokę proszkową na felgi aluminiowe:

  • Na początku wymagane jest zdjęcie całego koła z samochodu. Zazwyczaj lakiernia samochodowa wraz z malowaniem proszkowym odpowiada także za odpowiednią konserwację koła, dlatego wymagane jest jego zdjęcie, również ze względu na ponowne wyważenie po odpowiednim polerowaniu.
  • Następnie felga jest czyszczona i odtłuszczana specjalnymi środkami do czyszczenia felg aluminiowych.
  • Kolejną fazą jest tzw. piaskowanie, stosowane głównie w celu usunięcia i poluzowania znajdujących się na powierzchni felgi i koła twardszych cząsteczek materii.
  • Felga jest następnie przeszlifowana, pozbywając się tym samym najtrudniejszego do usunięcia brudu.
  • Ponownie felga czyszczona jest za pomocą specjalnych środków czyszczących lub odtłuszczających i pędzla, pozwalającego na lepsze rozprowadzenie produktów.
  • Następny etap wymaga podgrzania obręczy felgi, w celu uwolnienia gazów, mogących spowodować wady wykończenia końcowego.
  • Po tym etapie lakiernik maluje proszkowo felgę aluminiową za pomocą specjalistycznego pistoletu natryskowego.
  • Obręcz felgi jest ponownie wtłaczana do podgrzania, powodując spływanie żelowej konsystencji na powierzchnię koła.
  • Ostatnim procesem jest nałożenie lakieru i poddanie go obróbce cieplnej, aby związać finalny produkt. Cały proces trwa od około 15 do 30 minut, głównie ze względu na potrzebę poprawnego nagrzania proszku i lakieru w celach związujących.

Takim sposobem, polerowanie auta, a dokładniej jego felg przeprowadzane jest w skuteczny i pozbawiony niedoróbek wykończeniowych sposób. Malowanie proszkowe felg jest dzięki temu skutecznym i długoterminowym rozwiązaniem problemów związanych z pracą felg, a tym samym całego koła, wpływającego przecież na cały proces kierowania samochodem.

Jeśli chcesz całkowicie odmienić wygląd posiadanych przez siebie felg aluminiowych w celach kosmetycznych, malowanie proszkowe jest dla Ciebie. Myślisz nad całkowitą modernizacją felg, wynikającą ze zbyt dużego rdzewienia, lub rozdarcia powierzchni lakieru? Malowanie proszkowe z pewnością będzie dobrym sposobem na odmianę twoich felg. Odpowiednia auto lakiernia z pewnością zadba o to, aby twoje felgi powróciły do nowego blasku i formy.